Choose your countrycountries
سایت اصلی: انگلیسی - اسپانیایی

شرکت پایا اکسیر آریا، نماینده‌ی انحصاری Dentaid اسپانیا

روزانه چند بار «مسواک» بزنيم؟

 

جام جم/ يک متخصص بهداشت و سلامت دهان گفت: حداقل روزي دو بار با استفاده از خمير دندان حاوي فلورايد افراد مسواک بزنند .
دکتر محمدرضا خامي، دندانپزشک اجتماعي و متخصص بهداشت و سلامت دهان در گفت و گو با برنامه «فراسو» شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه حداقل روزي دو بار با استفاده از خمير دندان حاوي فلورايد افراد مسواک بزنند، افزود: يکبار قبل از خواب به افراد توصيه مي شود مسواک بزنند؛ چون ترشح بزاق در طول شب و خواب کم مي شود و هنگام صبح که بعد از صبحانه باشد، بهتر است.
وي در ادامه بيان کرد: البته اگر فرد در طول روز قادر به مسواک زدن نيست. بهتر است از خوردن ميان وعده هاي غير ضروري که از مواد قندي تهيه شده اند پرهيز کند يا اگر از اين دست خوراکي ها استفاده مي کند دهان و دندان خود را با آب شست و شو دهد.
اين متخصص بهداشت و سلامت دهان در پاسخ به اين پرسش که به نظر شما استفاده از دهان شويه ها موثر است، گفت: بله، دهان شويه ها انواع مختلفي دارند که براي مشکلات لثه يا پوسيدگي دندان داده مي شود که استفاده از هر کدام در جاي خود و با تجويز دندانپزشک مناسب است.
وي ادامه داد: لازم به ذکر است هر پروتزي که داخل دهان گذاشته مي شود، ملاحظات و رعايت هاي خاص خودش را دارد مثلا فردي که روکش يا بريج گذاشته بايد به توصيه هاي دندانپزشک خود عمل کند يا کسي که ايمپلنت دارد بايد ملاحظات مربوط را که توسط دندانپزشک بيان شده، اجرا کند.

اين متخصص بهداشت و سلامت دهان در خصوص استفاده از آب نمک رقيق يا غذاهاي خاص براي رفع بوي بد دهان بيان کرد: آب نمک رقيق مي تواند موثر باشد. دهان شويه هاي خاصي توسط متخصص طب سنتي ارائه مي شود که آن هم مفيد است.
وي در ادامه افزود: برخي مصرف کرفس، هويج، سيب و جعفري را براي رفع بوي بد دهان توصيه مي کنند که همه اينها مفيد است.
اين متخصص بهداشت و سلامت دهان در پايان با بيان اينکه آب نمک يا دهان شويه را با نظر پزشک خودتان مصرف کنيد، اظهارداشت: آب نمک يا نمک حالت ضد عفوني دارد که در جاي خودش مفيد است. دهان شويه نيز براي مشکلات خاصي توسط دندانپزشک توصيه مي شود که آن هم جاي خودش را دارد.